لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

منظور از سکس درمانی چیست؟

آنچه می خوانید...

داشتن رابطه جنسی موفق بنابر دلایل زیادی بر روی سلامت زندگی و رابطه زوجین تاثیر می گذارد. برقراری رابطه جنسی سالم و موثر مزایای گسترده ای از جمله کاهش فشار خون، سلامت قلب بهتر و کاهش استرس دارد. رابطه جنسی یک بخش طبیعی و سرگرم کننده از زندگی است که تاثیر به سزایی بر عملکرد زوجین در زندگی زناشویی دارد. در این مقاله به بررسی سکس تراپی یا همان سکس درمانی می پردازیم.

سکس درمانی چیست؟

برای برخی از افراد، رابطه جنسی با اضطراب و نگرانی هایی همراه است. این نگرانی ها ممکن است عامل فیزیکی مانند گردش خون پایین و یا عامل روانی مانند اضطراب، استرس و مسائل مربوط به اعتماد به نفس داشته باشد.

اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در رابطه عاطفی نظیر ایجاد اختلاف و مشاجره بین زوجین، از دست دادن اعتماد به نفس و … شود. سکس درمانی می تواند به افراد و زوج ها کمک کند تا راهی برای برقراری ارتباط باز و خوب پیدا کنند تا بتوانند با هر  گونه نگرانی یا چالش به سمت یک زندگی جنسی سالم و شاد حرکت کنند.

سکس درمانی برای حل اختلافات زناشویی

در حقیقت سکس درمانی یک نوع درمان برای بهبود و  حذف چالش های اساسی دربرقراری رابطه جنسی است. سکس تراپی نوعی گفتگو و یا روان درمانی است که به افراد و زوج ها برای رفع مشکلات جنسی کمک می کند. در این پروسه درمانی عوامل مختلفی مانند پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی مؤثر بر رضایت جنسی بررسی می شود.

در چه صورت از سکس تراپی استفاده می شود؟

هدف از سکس درمانی کمک و بهبود چالش ها و مشکلاتی است که مانع داشتن هرگونه رابطه جنسی موفق می شود. در این روان درمانی به افراد برای عبور از چالش های فیزیکی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت بخش کمک می کنند.

اختلالات عملکرد جنسی بسیار شایع هستند. به گونه ای که ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان در طول زندگی خود با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. این اختلالات عموما شامل موارد زیر می شود:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش های جنسی ناخواسته
در چه صورت از سکس درمانی استفاده کنیم

از این جهت سکس درمانی به شما کمک می کند تا چالش ها و اختلالات جنسی خود را بهبود یابید و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

در پروسه سکس درمانی چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که پیش از این گفتیم، سکس درمانی یک نوع روان درمانی است که  در طی جلسات درمانی با یک رانشناس درباره تجربیات، نگرانی ها و احساسات خود، در خصوص این بیماری صحبت می کنید. در ادامه روانشناس مکانیسم‌های مقابله‌ای را برای کمک به بهبود اختلالات شما را به کار می برد.

نکته حائز اهمیت این است که درمانگر در خصوص نحوه صحیح برقراری رابطه با شما سخن نمی گوید بلکه وظیفه یک روانشناس خوب در این حیطه این است که با هر دو زوج در خصوص علت ایجاد نارضایتی جنسی صحبت کند.

همچنین چند نکته ای که باید در خصوص روانشناس این حیطه بدانیم این است که:

 • آنها طرف یک نفر را نمی گیرند و یا به متقاعد کردن کسی نمی پردازند بلکه صرفا با روان درمانی کمک می کنند.
 • درمانگر جنسی با کسی رابطه جنسی نخواهد داشت یا به کسی نشان نمی دهد که چگونه رابطه جنسی داشته باشد.
 • یک درمان گر خوب به شما در زمینه مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی‌هایتان کمک می کند.
 • تمام گفتار درمانی ها از جمله سکس درمانی، یک محیط حمایتی و آموزشی برای زوجین است.
 • اگر درمانگر متوجه شود که علت نارضایتی جنسی شما زمینه فیزیکی دارد ممکن است شما را به یک پزشک ارجاع دهد.
نحوه انجام سکس درمانی

آیا به سکس تراپی نیاز دارم؟

همانطور که پیش از این گفتیم، نارضایتی جنسی می تواندهم عامل فیزیکی و هم عامل احساسی داشته باشد. در صورتی که نارضایتی جنسی شما ریشه در عوامل احساسی مانند: عدم داشتن صمیمیت با همسر، عدم داشتن اعتماد به نفس، عدم توانایی ارتباط برقرار کردن با شریک جنسی، عدم بازگو کردن نیاز های رابطه و… داشته باشد؛ بهتر است به یک متخصص جنسی جهت سکس درمانی مراجعه کنید.

عدم تمایل به رابطه جنسی یک درمانگر جنسی شخصی است که دانش روان درمانی را دارد. از این رو روانپزشک، روانشناس، درمانگر ازدواج و خانواده یا مددکار اجتماعی بالینی که تحت آموزش های اضافی گسترده ای در زمینه تمایلات جنسی انسان قرار گرفته اند، توانایی سکس درمانی را دارند.

در حالت کلی اگر ویژی های زیر را دارا هستید توصیه می شود برای سکس درمانی اقدام کنید:

 • سکس دردناک
 • به ارگاسم نرسیدن
 • بلاتکلیفی در هدف از برقراری رابطه جنسی
 • ناراضی بودن از ارتباط جنسی کنونی و یا داشتن انتظار بیشتر از همسر
 • مشکلات زناشویی که ریشه در نارضایتی جنسی دارد
گفتار درمانی برای نارضایتی جنسی

از طرفی هم اگر نارضایتی شما ناشی از اختلالات فیزیکی جنسی مانند میل جنسی کم یا زیاد، اختلال نعوظ، انزال زود درس و… است، باید به پزشک متخصص جنسی برای رفع آن ها مراجعه نمایید.

نکاتی که برای انتخاب درمانگر و مراجعه با آن باید دانست

اعتماد به درمانگر و صادق بودن با آن تا حد زیادی در پروسه درمانی تاثیر گذار است بنابذاین درمانگریرا انتخاب کنید که بتوانید به راحتی با او ارتباط برقرار کنید و از چالش های رابطه تان صحبت کنید.

لازم به ذکر است که نیازی نیست شریک زندگی خود را برای سکس درمانی همراه خود بیاورید. چرا که برای برخی افراد، سکس درمانی، انفرادی و برای رفع نگرانی ها است. برای دیگران، حضور هر دو نفر در طول درمان ممکن است به بهبود رضایت و ایجاد ارتباط قوی‌تر کمک کند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که دسترسی به مطب پزشکتان راحت است، در غیر این صورت ممکن است بهانه‌هایی برای اجتناب از ادامه روند درمانی ایجاد کنید.

در طول اولین قرار ملاقات شما، درمانگر یک گفتار درمانی اولیه را انجام خواهد داد. در صورتی که جوابگو باشد سکس درمانی تمام  می شود و در صورتی که به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد، روند درمانی ادامه داده می شود. برای اکثر افراد و زوج ها، در ابتدا چندین جلسه مورد نیاز است.

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *