لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

همه چیز در رابطه با مشاوره پیش از ازدواج

آنچه می خوانید...

انتخاب همسر یکی از اصلی ترین و مهمترین انتخاب های یک فرد در طول زندگی است در این زمان سوالی که پیش می آید این است که آیا مشاوره پیش از ازدواج لازم است؟ یا تا چه حد می تواند به ما در انتخابمان کمک کند؟ همانطور که می دانیم این تصمیم تمامی جوانب زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است افراد برای گرفتن بهترین و صحیح ترین تصمیم دچار استرس و سر درگمی شوند در این حالت بهترین کسی که می تواند کمک کند مشاوره می باشد. در این مقاله قصد داریم که به اهمیت مشاوره پیش از ازدواج بپردازیم.

دلایل مهم برای مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج شکلی از زوج درمانی است که می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا برای ازدواج آماده شوید. همچنین کمک می کند تمام خواسته ها و هدف های زندگی آینده خود را بدون هیچ سانسوری با طرف مقابل در میان بگذاریم. هدف مشاوره قبل از ازدواج کمک به شما برای ایجاد یک پایه قوی برای ازدواج است.

این مشاوره با هدف بهبود کیفیت دوستی بین فرد و شریک زندگی، افزایش صمیمیت و تجهیز فرد به مهارت‌های حل مسئله است که می‌تواند در ایجاد یک رابطه قوی‌تر کمک کند.

مشاوره قبل از ازدواج به شناسایی باورهای اصلی، تعیین انتظارات واقع بینانه از ازدواج، برنامه ریزی برای آینده و تصمیم گیری در مورد راه هایی که در آن زندگی شما ادغام می شود کمک می کند.

استرس

یکی از دلایلی مهمی که قبل از ازدواج به مشاوره نیاز داریم، استرس است. استرس و اضطراب ممکن است ما را از انتخاب صحیح و درست دور کند. 

رویاپردازی

خیلی از افراد قبل از ازدواج بدون در نظر گرفتن واقعیت زندگی رویایی برای خود تصویر می کنند و تصور می کنند بعد از ازدواج قرار نیست مشکلی ایجاد شود. در این مرحله نقش مشاور این هست که با شنیدن صحبت دو طرفین آن ها را به درک بهتر و عمیق تری از ازدواج برساند.

بیشتر بخوانید: درباره بهترین کلینیک روانشناسی در تهران چه می دانید؟

شناخت شریک زندگی خود

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از شریک زندگی خود داشته باشید. به ویژه، می تواند به شما کمک کند تا باورها، ارزش ها، انتظارات، انگیزه ها، اولویت ها و روال شریک زندگی خود را بشناسید و درک کنید.

این شکل از مشاوره به شما این امکان را می دهد که در مورد تمام جنبه های مهم زندگی زناشویی با شریک زندگی خود صحبت کنید تا هر دو بدانید که چه انتظاری دارید. همچنین به شناسایی نقاط قوت و ضعف شما به عنوان فردی و زوج کمک می کند.

برنامه ریزی برای آینده

تمامی آدم ها برای زندگی خود باید هدف داشته باشند. گذراندن زندگی بدون هدف امکان پذیر نیست. پس شروع یک زندگی جدید نیز از این قانون مستثنی نمی باشد. دیدن یک مشاور پیش از ازدواج می تواند به شما در برنامه ریزی ازدواج و زندگی مشترکتان کمک کند.

هدف ها و برنامه ریزی های مانند کار،تحصیل، به دنیا آوردن بچه و……. از این قبیل می باشد.

دلیل-خیانت

در مشاوره پیش از ازدواج چه موضاعاتی بررسی می شود؟

مشاوره قبل از ازدواج فرصتی برای بحث در مورد چندین جنبه مهم ازدواج فراهم می کند، از جمله:

امور مالی

پول می تواند یک موضوع استرس زا و بحث برانگیز برای زوج های متاهل باشد، بنابراین تصمیم گیری در مورد نحوه مدیریت مالی از قبل می تواند به جلوگیری از مشکلات بعدی کمک کند.

باورها، ارزش‌ها و مذهب

به اشتراک گذاشتن عقاید، ارزش‌ها و احساسات مذهبی با شریک زندگی‌تان می‌تواند به تقویت درک و احترام کمک کند. شما همچنین می توانید در مورد پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

اختلاف در ویژگی های فردی و شخصیتی

ویژگی های شخصیتی و فردی زیادی وجود دارد که می تواند بر روی زندگی زوجین تاثیر بگذارد، مانند حساسیت یکی از زوجین به نظم و تمیزی. یا ممکن است یکی از طرفین درونگرا و دیگری برونگرا باشد.

بررسی این ویژگی های شخصی بسیار حائز اهمیت است و باید توسط مشاور به صورت دقیق تجزیه و تحلیل گردد.

مشاوره پیش از ازدواج

فعالیت‌ها و زمان صرف شده با هم

شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید درباره نحوه برنامه‌ریزی برای گذراندن وقت با هم و اینکه از انجام چه فعالیت‌هایی با هم لذت می‌برید، صحبت کنید.

به دنیا آوردن بچه

 زوج‌ها گاهی بعد از ازدواج متوجه می‌شوند که در مورد بچه‌دار شدن یا عدم تمایلشان با هم موافق نیستند. از قبل تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می خواهید بچه داشته باشید یا نه و چگونه می خواهید آنها را بزرگ کنید مهم است.

روابط خانوادگی

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما این فرصت را بدهد که در مورد روابط خود با خانواده خود و همچنین هرگونه نگرانی در مورد خانواده شریک زندگی خود صادق باشید.

بررسی اختلاف طبقاتی

این مورد یکی از مواردی است که از اهمیت زیادی برخوردار است و حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد. هر چقدر که فاصله طبقاتی بین زوجین کمتر باشند احتمال این که زندگی موفق تری داشته باشند بیشتر است.

  • بهترین زمان مشاوره قبل از ازدواج بعد مراسمات خواستگاری و پیش از وابستگی ها ایجاد شده بین طرفین است. جلسات پیش بینی شده برای مشاوره گرفتن قبل از ازدواج بین ۵ تا ۱۰ جلسه است، البته برای زوجین با اختلافات بیشتر مستلزم تعداد جلسات بیشتر می باشد.

یکی از مهمترین دستاوردهای که مشاوره قبل از ازدواج می تواند برای زوجین داشته باشد این است که در مورد موضوعات مهم برای رابطه بدون اینکه تحت تأثیر فوری مشکل قرار بگیرید، بحث کنند. این کار می‌تواند کار فرد و شریک زندگی را برای حل مشکلات آسان‌تر کند.

کلام آخر

مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین انجام این مشاوره را به تعویق نیندازید و در انجام آن تردید نکنید. مشاوران و رواندرمانگران زیادی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. در ادامه همین مقاله می‌توانید سوالات خود را در زمینه مشاوره پیش از ازدواج مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن توسط روانشناسان کلینیک روانمهر به آن ها پاسخ داده شود.

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *