لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

زوج درمانی چیست؟

آنچه می خوانید...

گاهی در روابط عاطفی و یا روابط همسر ها شرایطی به جود می آید که طرفین دچار تعارضات و کشمکش هایی می شوند که خود به تنهایی قادر به حل و فصل آن نیستند.در این مواقع ناگریز افراد برای حل مشکلات خود باید به روانشناس و تراپیست مراجعه کنند تا با زوج درمانی راه حل هایی برای حل مسائل خود بدست آورند.

در واقع زوج درمانی یکی از روش های روان درمانی است که در آن درمانگر و یا روانشناس مشاوره ی خانواده و ازدواج تلاش می کند با زوج هایی که دچار مشکل هستند در بحث و گفتگو باشند.یکی از راهکارهایی که زوج درمانگران به افراد می دهند این است که زوجین نگاه واقع بینانه ای به تمامی مشکلات خود داشته باشند و به دنبال راه حل مناسبی برای رهایی و نجات از دغدغه و مشکلات خود باشند.

  • زوج درمانگران به دنبال این هستند که مشکلات بین زوجین را به بهترین شکل و ساده ترین حالت ممکن حل و فصل کنند وبرای این عمل زوج ها باید مراحل مختلف زوج درمانی را طی کنند.

مراحل زوج درمانی

۱.اصولا زوج ها دارای مشکلات زیادی هستند، بنابراین در مرحله ی اول بیشتر تمرکز برای حل مسائل آن ها این است که بتوانند مشکلات خود را طبقه بندی کرده و آن هار به صورت پله به پله حل کنند.

۲.در مرحله ی دوم باید زوج درمانگر به بیماران نزدیک تر شده و جزئیات زندگی آن ها را دریابد تا بتواند در مراحل مختلف زندگی به آن ها یاری برساند.

۳. این مرحله مرحله ی درمانی است و در آن راهکارهای لازم برای درمان فرد تشخیص داده شده و روند درمانی آغاز می شود.

۴. در این مرحله باید انگیزه واهداف فرد برای درمان به طور کامل و واضح مشخص شده باشد.

حتما بخوانید: درمان قطعی افسردگی چیست؟

چرا باید به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟

هیچ رابطه ای بدون چالش نیست و در همه ی روابط تعارض و عواطف منفی وجود دارد. در نتیجه برای حل مشکلات در روابط صمیمی افراد به روان درمانگر مراجعه می کنند و دلیل امر این است که بالاخره فرسودگی روانی و خستگی زیاد عاطفی ممکن در زوج ها، به خصوص زوج هایی که دعوا زیاد دارند، به وجود بیاید

دلیل مراجعه به زوج درمانگر

کاربردهای زوج درمانی

این روش یکی از روش های مدرن برای از بین بردن مشکلات میان افراد به کمک صحبت و گفت و گو می باشد. در این ارتباط تمرکز بر روی مشکلات زوج ها بوده و سعی در درمان آن ها می شود.استفاده از تکنیک های زوج درمانی برای تمامی رابطه ها مفید است و بخصوص زوج هایی که برای ازدواج اقدام می کنند، باید قبل از اقدام به ازدواج به مشاوره مراجعه کنند تا بتوانند با اطمینان خاطر این کار را انجام دهند.

  • یکی از مهم ترین اهداف زوج درمانی این است که به مردان و زنان کمک میکند تا یکدیگر را به خوبی شناخته و همدیگر را درک کنند و اگر تصمیم به تغییر گرفتند در این راه به آن ها کمک می شود تا به اهداف خود برسند.

روش های زوج درمانی

روش های مورد استفاده در زوج درمانی بسیار گوناگون می باشد اما از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱.نظریه ی سیستم خانواده: در این دیدگاه الگو های محیط خانواده و افراد آن بسیار موثر می باشد و سعی در آشنایی افراد با الگوهای صحیح و عدم قرار گرفتن در شرایط تله های رفتاری می باشد.

۲.زوج درمانی رفتاری: تکنیکی است که در آن تبادل رفتاری، نحوه ی برقراری ارتباط و…. استفاده می شود.

۳.یکی دیگر از روش های زوج درمانی شناخت عواطف و احساسات شخص بوده و تغییر در آن قسمتی از رفتار که مشکلات به همراه  می  آورد.

اهداف زوج درمانی

همانطور که اشاره شد زوج درمانی جلساتی است که برای بهبود مسائل بین زوج ها و ایجاد مهارت ارتباطی در آن ها برگزار می شود.به طور کلی باید گفت که در پایان جلسات زوج درمانی می تواند موارد زیر را در زوج ها انتظار داشت و هدف از زوج درمانی موارد گفته شده می باشد:

۱.شناخت ودرک عمیق تر از خود و شریک احساسی

۲.برنامه ریزی دقیق ارتباط به نحوی که هردو طرف احساس رضایت و امنیت داشته باشند.

۳.شناخت ترس ها و جلوگیری از مواردی که عدم امنیت را به جود می آورند.

۴. در پایان جلسات باید بتوان بین درخواست کردن ، نیاز داشتن و  همچنین به اشتراک گذاشتن مشکلات در مقابل فروخوردن آن ها و ارتباط برقرار کردن در مقابل شکایت کردن تماییز قائل شد.

۵. آموزش دقیق نحوه ی صحبت کردن با یکدیگر

۶.باور به این موضوع که مشکلات کودکی چه تاثیری بر روابط فردی دارد.

کاندیدهای زوج درمانی

چه زوج هایی باید در جلسات روان درمانی شرکت کنند؟

زوج درمانی برای هرگونه ارتباطی می تواند سودمند باشد.برای مثال تمامی افرادی که در شرف ازدواج هستند و یا ازدواج کرده اند، ، جوان یا پیر می توانند در جلسات روان درمانی شرکت کنند.

  • زوج هایی که به دنبال بهبود روابط خود هستند می توانند در جلسات شرکت کنند.
  • زوج هایی که به دنبال اصلاح برخی از رفتارهای ناکارآمد و یا اشتباه خود هستند.

البته باید توجه داشت که افرادی که برای درمان مراجعه می کنند باید پذیرای صحبت ها باشند و یا صداقت در این جلسات روان درمانگر را همراهی کنند تا بهترین نتجیه را بگیرند.

حتما بخوانید: درباره اختلال دوقطبی چه می دانید؟

مدت درمان زوج درمانی چقدر است؟

این که مدت زوج درمانی چقدر طول می کشد بستگی به نوع شخصیت زوج ها و مشکل دارد و می تواند از چند جلسه تا چند ماه به طول بی انجامد.در واقع این درمان تا زمانی ادامه دار است که زوج های مهارت کافی را فرا بگیرند و به سطح مطلوب و مورد انتظار از عملکرد برسند. این رضایت باید به نحوی باشد که برای هر دو طرف رضایت بخش بوده و بخش عمده ای از مشکلات حل شده باشد.

در طول مدت روان درمانی افراد باید به سطح معقولی از آگاهی نسبت به رفتارهای عود مجدد برسند تا از این اتفاق جلوگیری شود.(اجازه ندهند تا رفتارهای که زوج ها در حال تغییر آن ها هستند مجددا بازگردند.)

در طول این مدت بیماران تشویق خواهند شد تا در صورت ظاهر شدن علائم عود مجدد درمان را از سرگیرند و مهارت های مواجه شدن هر کدام از طرفین با حالت های قبلی به طور مجدد به زوجین آموزش داده می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *