لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

خیانت چیست؟

آنچه می خوانید...

خیانت به معنای پیمان شکنی و تزویر است و به هیچ عنوان امرمورد پسندی در هیچ یک از جوامع امروزی نمی باشد. با این حال در سال های اخیر به دلیل مسائل و فشارهای اجتماعی در سطح جوامع آمار این مشکل بالا رفته است.خیانت می تواند ریشه های روانی داشته و یا به دلایل فشارهای سنگین روحی به وجود بیاید.

خیانت در جنبه های مختلفی بررسی می شود و نقطه ی مقابل وفاداری است. در برخی افراد میل به آن به دلیل الگوهای نادرست و یا تربیت های اشتباه والدین بیشتر از سایرین است. برای مثال افرادی که در طول دوران کودکی خود والدی داشته اند که اینکار را انجام داده است ، در روابط عاطفی خود احتمالا بیشتری با آن رو به رو می شوند.

در مجموع این موضوع باید ریشه یابی شود و باید بدانیم که بخشیدن و یا نبخشیدن آن به شرایط افراد، میزان وابستگی آنها به زندگی مشترکشان، نوع ارتباط و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

  • اصولا افرادی که خیانت می کنند به نوعی دنبال توجیه این کار خود هستند و سعی در مقصر دانستن شخص مقابل خود دارند، اما باید توجه داشت که این حالت آن ها به صورت ناخودآگاه بوده و برای تبرئه کردن ازبرچسب هایی مانند بی وفایی، عدم مسئولیت پذیری و… می باشد. باید بدانیم که خیانت در هیچ شرایطی پذیرفته شده نمی باشد.

دلایل اصلی خیانت

خیانت می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، برای مثال در برخی از افراد ممکن است به دلیل عدم توجه کافی باشد.گاهی دلایل ریشه ای تری مانند اختلافات عمیق عاطفی، از بین رفتن اعتماد بین زوجین و همچنین ضربه های عاطفی باشد. در ادامه مواردی از دلایل آن را به طور کامل آورده ایم:

۱.تربیت غلط خانوادگی: یکی از مهم ترین محیط هایی که افراد در آن خلاقیات و اصول اولیه را یاد می گیرند خانواده است و در صورت اشتباه آموزش دیدن افراد در این فضا، فرد در آینده می تواند به خود و دیگران ضرر های جبران ناپذیری را وارد کند. یک از این اصول اخلاقی عدم خیانت است.

۲.شبکه های اجتماعی: شبکه های اجتماعی همان قدر که می توانند مفید باشد، خطرآفرین و مضر هم هستند. نحوه ی استفاده از این فضا بسیار مهم است. برای مثال برخی از زوج از این شبکه ها برای دیدن پورنوگرافی و…استفاده می کنند که نوعی خیانت تلقی می شود و می تواند اثرات سو بر روابط زناشویی داشته باشد.

۳.ازدواج اجباری و بدون علاقه: یکی از مهم ترین دلایل خیانت، ازدواج به اجبار و یا ازدواج از روی عدم علاقه است. در این موارد افراد از هر موقعیتی برای فرار از شرایط زندگی استفاده می کنند که می تواند آمار را به طرز قابل توجهی بالا ببرد.فر

مشکلات اقتصادی  و فقر: پس از ازدواج عوامل مختلفی در تداوم آن تاثیر دارد که از جمله ی آن می توان به مسائل اقتصادی اشاره داشت. در صورتی شرایط زندگی از لحاظ مالی رو به وخامت برود، احتمال بروز خیانت بسیار بالا می رود.

خیانت در ازدواج

در اینجا بخوانید: افسردگی چیست و مهم ترین دلایل بروز آن

انواع خیانت در همسران

خیانت انواع گوناگونی دارد که در روابط همسر ها می تواند شکل های پیچیده تری به خود بگیرد. در ادامه این مقاله به بررسی انواع آن می پردازیم.

خیانت عاطفی همسران

این خیانت به افکار فرد بستگی دارد و می تواند به صورت کاملا مستقیم در روان فرد خائن باعث سردی و دوری از همسر خود شود.همچنین عدم توجه به نیازهای همسر و یا نشان ندادن عاطفه را به همراه می آورد. برای مثال در این باره می توان شخصی را مثال زد که بسیار به کلمات محبت آمیز و یا گرفتن گل و کادو حساس بوده و در صورت ندیدن این مسائل احساس می کند که به وی بی توجهی شده است.

در این هنگام اگر فردی به همسر شما توجه کند و یا این کلمات محبت آمیز را به وی بگویید می تواند شروع خیانت را رقم بزند. خیانت عاطفی موضوع بسیار مهمی است که از نظر روانشناسی بررسی شده و درجه ی اهمیت زیادی دارد. در این نوع خیانت فرد از هم صحبتی با همسر خود احساس رضایت نمیکند. در نوع مجازی این نوع از خیانت شخص خائن با افراد دیگری در شبکه های اجتماعی ارتباط می گیرد. این مدل از ارتباط را نباید با صحبت ساده اشتباه گرفت.

خیانت همسر از نظر جنسی

این نوع یکی از آسیب رسان ترین ها در روابط زناشویی است و می تواند دلایل مختلفی مانند عدم رضایت جنسی طرفین از یکدیگر و یا تنوع طلبی فرد و مشکلات روحی دوران کودکی داشته باشد. منظور از این نوع آن است که یکی از زوج ها وارد ارتباط جنسی با شخص دیگری به جزهمسر خود شوند که بسیار آسیب رسان می باشد.

خیانت همسر از نوع عاطفی-جنسی

این نوع این شکل به وجود می آید که در ابتدا یکی از زوجین وارد ارتباط جنسی با شخص دیگری به جز همسر خود می شود و سپس درگیری های احساسی به وجود می آید که با قطع این رابطه می توان به زندگی شانس مجددی داد.

خیانت همسر به صورت تواقفی

شاید این نوع از خیانت در نگاه اول عجیب برسد اما باید بدانید که در جوامع امروزی امری بسیار رایج شده است.در این مدل از روابط افراد با رضایت خود وارد ارتباط با افراد دیگری می شوند. این مورد در شهرهای بزرگ اتفاق می افتد و اثرات جبران ناپذیری را برای افراد به همراه  می آورد.

دلیل خیانت مردان به زنان

  • عدم رعایت بهداشت فردی توسط زنان
  • بداخلاقی و بدخلقی
  • عدم توجه و توانایی کافی درروابط زناشویی
  • نداشتن هنر همسرداری در زنان

دلایل خیانت زنان به مردان

  • نبود هنر همسرداری در مردان
  • عدم رعایت بهداشت فردی توسط مرد
  • بداخلاقی، بدخلقی و بی احترامی
  • اعتیاد، مشکلات اقتصادی و عدم توجه
  • عدم توانایی و یا عدم توجه به روابط زناشویی

نشانه های اصلی خیانت

از مهم ترین نشانه های خیانت همسر فاصله ی عاطفی است. در مرحله ی اول روابط عاطفی بین زن و شوهر کم می شود. میزان علاقه و یا هم صحبتی به طرز قابل توجهیی کاهش یافته و به نوعی زوج ها از یکدیگر فرار می کنند. جواب سوال های یکدیگر را به صورت پاسخ های کوتاه می دهند. آن ها نسبت به یکدیگر رازداری می کنند و از هم مسائلی را پنهان می کنند.البته در برخی موارد دیده شده که همسران برای سرپوشی برا خیانت کند به زوج خود محبت بیش از حد می کنند تا آن ها را از از فکر خیانت دور کنند.

نشانه های خیانت

برای حل خیانت باید چه کرد؟

بهترین راه حل برای خیانت مراجعه به روانپزشک و یا روانشناس ماهر بوده و طی جلسات زوج درمانی باید برای مدت طولانی زوجین تحت نظارت باشند تا بتوانند آسیب وارد شده به رابطه ی خود را بازسازی کنند.

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *