لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

تکنیک های روانشناسی افزایش تمرکز

آنچه می خوانید...

اگر شما نمی ‌توانید برای انجام دادن فعالیت های خود به صورت آزادانه ذهن تان را محدود به انجام دادن آن فعالیت ها کنید باید روش های افزایش تمرکز را بشناسید. جهت بالاتر بردن قدرت تمرکز  بهتر است که شرایط محیطی و روحی تان را بررسی کنید. شما اگر شرایط روحی و محیطی خود را بشناسید می توانید ذهن تان را کنترل نمایید. یکی از مهمترین نکاتی که برای بالا بردن تمرکز اهمیت دارد دسته بندی فعالیت ها می باشد. بدون شک شما قادر نخواهید بود که چندین کار را به بهترین نحو ممکن به صورت همزمان انجام دهید. روش هایی که جهت بالاتر بردن تمرکز اهمیت زیادی دارد را در ادامه معرفی می کنیم.

شناخت روش های افزایش تمرکز

برخی از مهمترین روش هایی که برای افزایش تمرکز کاربردی می باشد و اهمیت زیادی دارد عبارت است از :

استفاده از تکنیک پومودورو


تکنیک پومودورو یکی از مهمترین تکنیک هایی به شمار می‌ رود که جهت تقویت تمرکز به کار گرفته می ‌شود. شما اگر از این تکنیک استفاده کنید می توانید به مدت ۲۵ دقیقه هر یک از فعالیت های تان را با بهترین کیفیت انجام دهید. بعد از آن ۵ دقیقه می توانید استراحت کنید. این روند را به طور معمول چهار بار به راحتی می توانید انجام دهید.

تکنیک پومودورو برای افزایش تمرکز

در این صورت طی دو ساعت می توانید فعالیت های تان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. تکنیک پومودورو موجب می گردد که سیستم مغز شما روی انجام دادن کاری که می خواهید آن را به اتمام برسانید قفل گردد. به همین دلیل این تکنیک یکی از مهم ترین ابزارها جهت افزایش قدرت تمرکز می باشد.

رژیم غذایی


رژیم غذایی یکی از دیگر نکاتی به شمار می ‌رود که برای بالا بردن تمرکز اهمیت زیادی دارد. مکمل ها و ویتامین هایی را باید استفاده کنید که قدرت مغز را افزایش می دهند. ویتامین ها و همچنین منابعی که سرشار از منیزیم هستند را برای تقویت مغز استفاده نمایید. شکلات تلخ، آجیل، ماهی و کافئین از جمله مواردی هستند که انرژی شما را افزایش می دهند. به همین دلیل شما به راحتی می توانید قدرت تمرکزتان را افزایش دهید تا کارهایتان را به صورت اصولی جلو ببرید.

ورزش


 ورزش از دیگر نکاتی است که برای افزایش تمرکز اهمیت زیادی دارد. شما هر روز می توانید پیاده‌ روی کنید تا ذهن تان را مرتب نمایید. یوگا استرس را از بین می برد. برای پایین تر بردن استرس و بالاتر بردن تمرکز یوگا بهترین ورزشی است که می ‌توانید انجام دهید.

ورزش-و-افزایش-تمرکز

بر همین اساس برای پایین آوردن استرس خود و افزایش تمرکز تان از ورزش هایی که مناسب هستند استفاده کنید.

تمرینات ذهنی


 تمرینات ذهنی یکی از دیگر روش های بالا بردن تمرکز می باشد. شما برای تمرینات ذهنی مناسب باید یک کتاب مناسبی را انتخاب کنید و سپس یک صفحه از آن را در نظر بگیرید. تعداد کلماتی که در هر پاراگراف وجود دارد را بشمارید. یک بار دیگر این اقدام را انجام دهید تا اطمینان پیدا کنید که شمارش را به درستی انجام داده اید. در ابتدا یک پاراگراف را به این نحو شمارش بندی کنید. زمانی که این تمرین را به صورت مرتب انجام دهید به راحتی قادر خواهید بود که تمامی کلمات صفحات را در کمترین بازه زمانی بشمارید. شمارش را باید به صورت ذهنی و با حرکت چشم خود انجام دهید.

مدیریت انرژی و قدرت تمرکز


مدیریت انرژی یکی از دیگر روش های تقویت تمرکز به شمار می ‌رود. اگر فعالیتی می خواهید انجام دهید که آن فعالیت به تمرکز عمیق نیاز دارد آن را باید زمانی اختصاص دهید که انرژی لازم را دارید.

در واقع این مورد یکی از مهم ‌ترین نکاتی است که برای مدیریت زمان به آن توجه می‌ کنند. کمبود انرژی موجب می گردد که تمرکز عمیقی روی مسائل نداشته باشید. به همین دلیل اگر می خواهید کارهایی انجام دهید که انرژی زیادی می‌ طلبند باید آنها را به زمانی موکول کنید که انرژی بیشتری دارید.

 مدیریت انرژی و قدرت تمرکز

دوری از عوامل استرس زا 


 یکی از بهترین روش هایی که برای افزایش تمرکز به شما توصیه می ‌کنیم این است که به مدت ۳۰ دقیقه از همه دغدغه ها دور شوید. اگر می خواهید تمرکزتان را بالا ببرید باید به مدت ۳۰ دقیقه از تمامی وابستگی هایی که دارید دور شوید. در این مدت فعالیت های فکری خود را کنار بگذارید و به موضوعات کاری تان اصلا فکر نکنید. مهم ‌ترین نکته‌ ای که در این تمرین وجود دارد این است که از موبایل تان دور شوید.

نوشیدن قهوه و چای برای تقویت تمرکز


نوشیدن قهوه و چای یکی از روش های بالا بردن تمرکز می باشد. قهوه صبح امکان دارد که شما را سرحال نکند ولی کمک خواهد کرد تا در روز تمرکز زیادی داشته باشید.

نوشیدن قهوه و چای برای تقویت تمرکز

اگر می خواهید تمرکز خود را بالاتر ببرید بهتر است قهوه بنوشید. کافئین میزان حواس پرتی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل برای افزایش قدرت تمرکز باید از قهوه یا چای استفاده کنید.

به موسیقی گوش دهید


 گوش دادن به موسیقی یکی از دیگر روش هایی به شمار می رود که برای افزایش تمرکز اهمیت زیادی دارد. سر و صدای زیاد امکان دارد که گیج کننده باشد. اما صدای موسیقی جهت ایجاد تمرکز کاربرد زیادی دارد. صداهای آرام مانند جریان آب از جمله صداهایی هستند که توانایی تمرکز را افزایش می دهند. شما می توانید هر یک از موسیقی هایی که بیشتر به آنها علاقه دارید را برای بالا بردن تمرکز خود گوش کنید.

دوری از عوامل حواس پرتی

 دوری از عوامل حواس پرتی یکی از دیگر روش های تقویت تمرکز می باشد. شما بهتر است که چند ساعت ابتدایی روز خود را از موبایل دوری کنید. تمرکز برای کارها بدون جواب دادن به تلفن ها و پیام ها بسیار راحت تر می باشد. هر نوع فعالیتی که حواس تان را پرت می کند باید محدود نمایید. لیستی از تمامی اقداماتی که امکان دارد حواستان را پرت کند تهیه نمایید. سپس آن لیست را تماشا کنید و از انجام دادن آن اقدامات دوری نمایید.

بیشتر بدانید :=> نقشه مغزی چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *