لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

بررسی انواع اعتیاد

آنچه می خوانید...

 یک فرد برای معتاد شدن نیازی به وابستگی فیزیکی به یک ماده ندارد.  آن ها ممکن است روزها را بدون نوشیدنی یا مواد مخدر بگذرانند، اما زمانی که به اجبار ذهنی تسلیم می شوند، همیشه کنترل خود را بر میزان مصرف خود از دست می دهند.  این می تواند منجر به عواقب ویرانگر، تغییر شخصیت در حالت مستی یا پرخوری شود که می تواند برای ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها در یک زمان ادامه یابد. اعتیاد انواع مختلفی دارد در این مقاله به بررسی انواع اعتیاد می پردازیم.

انواع اعتیاد

اعتیاد صرفا مربوط به مصرف مواد مخدر نمی شود بلکه انواع مختلفی دارد،این انواع شامل اعتیاد رفتاری و اعتیاد شیمایی می شود که در ادامه به بررسی هریک از آن ها می پردازیم.

اعتیاد رفتاری

این نوع از  اعتیاد شباهت هایی به اعتیاد شیمیایی دارند، اما هنوز در جامعه پزشکی تردید وجود دارد که آیا درگیر شدن در یک رفتار خاص می تواند منجر به اعتیاد واقعی شود یا خیر. 

اعتیاد رفتاری شامل تکرار دائم و اجبار گونه یک رفتار است. اعتیا به خرید، اعتیاد به بازی های رایانه ای، اعتیاد به انواع قمار، اعتیاد به برقراری رابطه جنسی و… از انواع اعتیاد های رفتاری هستند.

در واقع، اعتیاد به قمار تنها اعتیاد رفتاری است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) شناسایی شده است.  با این حال، DSM-5 اعتیاد به بازی اینترنتی را به عنوان دیگر اعتیاد پر رونق رفتاری می داند.

انواع اعتیاد رفتاری

در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، کارشناسان معتقدند رفتارهای زیر اعتیاد رفتاری محسوب می شوند:

اعتیاد شیمیایی

این نوع از اعتیاد به موادی اطلاق می‌شود که می‌ توانند اعتیاد آور باشند و اغلب در هنگام صحبت درباره اعتیاد به طور کلی به اعتیاد به مواد های شیمیایی از جمله مواد مخدر فکر می‌کنند. 

 انواع اعتیاد شیمیایی

اعتیاد به مواد شیمیایی عوارض بسیاری بر جای می گذارد. اعتیاد و اختلال جنسی، پرخاشگری، افسردگی و… از نمونه های این عوارض است.

انواع اعتیاد شیمیایی شامل موارد زیر می شود:

کلینیک روانشناسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *