لوگو کلینیک روانمهر

نشانی کلینیک

تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، روبه‌روی بیمارستان پارسیان، پلاک 14، طبقه 4

شماره های تماس

02122651347 , ۰۹۱۲۰۲۴۳۱۶۴

[wpseo_breadcrumb]

خیانت به همسر شامل چیست

آنچه می خوانید...

اگر تا به حال در یک رابطه متعهدانه احساس کرده اید که توسط یک معشوق مورد انواع خیانت قرار گرفته اید، به خوبی می دانید که خیانت دردی است که شبیه هیچ درد دیگری نیست و در هسته ظرفیت ما برای اعتماد و عشق تاثیر می گذارد.

مهم نیست چه اتفاقی بیفتد، شخصی که دوستش دارید و به آن اعتماد دارید به سلامتی شما اهمیت می دهد و هرگز عمداً به شما صدمه نمی زند. این دو عنصر کلیدی انواع خیانت را طبقه بندی می کنند.

 رفتارهایی که به عمد صدمه می زند شامل آزار عاطفی، پرخاشگری کلامی و خشونت خانگی است. توجه نکردن به سلامتی ما، فریبکاری، سوء استفاده پنهان، رنجش مداوم، عصبانیت، انتقاد، سنگ اندازی و سایر رفتارهای منزوی کننده یا آزاردهنده همگی انواعی از نوع خیانت را پوشش می دهد.

دلایل بیولوژیکی قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد خیانت صمیمانه بسیار آزاردهنده است و غلبه بر آن بسیار سخت است.

واکنش‌ها به انواع خیانت اغلب شامل یک احساس مبهم است که دوست دارید بمیرید. این احساس بسیار غیرمنطقی است، زیرا از بخش ابتدایی مغز سرچشمه می گیرد، اما با این وجود قوی و واقعی است. در واقع، بیشتر خودکشی‌ها به دنبال انواع خیانت ها اتفاق می افتد.

انواع خیانت

خیانت صرفا به معنی برقراری رابطه با شخص دیگر محسوب نمی شود بلکه هر نوع اتفاقی که سبب آسیب جسمی و روانی به شریک زندگی شود نوعی خیانت به حساب می آید.

در ادامه به بررسی انواع خیانت ها می پردازیم.

انواعی از خیانت

پنهان کردن اعتیاد به مواد مخدر

پنهان کردن اعتیاد به مواد مخدر از شریک زندگی از انواع خیانت به حساب می آید که ممکن است سخت باشد اما غیرممکن نیست.  اگر  داشتن اعتیاد را نهان کنید و شریک زندگیتان به این موضوع شک کند، شریک زندگی شما احساس می کند که دیگر نمی تواند به شما اعتماد کند و از خود می پرسد که چه تصمیماتی در زمانی که تحت تأثیر مواد قرار گرفته اید و کدام تصمیمات زمانی که در حالت عادی هستید گرفته شده است. همچنین آنها را به این فکر می‌اندازد که آیا احساس دوست داشتن شما تحت تاثیر مواد است یا حس واقعی شماست.

مخفی کردن مشکلات از شریک زندگی

روابط باید قابل اعتماد باشد. اگر مشکلات خود را ابتدا با دوستان خود و نه شریک زندگی خود محرمانه می کنید، آنها تعجب خواهند کرد که چرا نمی توانید به آنها اعتماد کنید تا در مورد مشکلات خود صحبت کنند و چرا مجبور شدید به دنبال منابع خارجی باشید. همچنین باعث می شود که آنها احساس ناراحتی کنند زیرا دیگران نسبت به او برای شما در اولویت قرار دارند.

عدم داشتن اولویت شریک زندگی نسبت به دوستان و کار

برخی از مشاغل می توانند بسیار سخت و طاقت فرسا باشند و به ساعات پایانی عصر یا زمان زیادی دور از خانه نیاز داشته باشند. وقتی یکی از طرفین احساس می‌کند که دیگری کار و یا دوستان خود را بر رابطه ترجیح می‌دهد، کار و دوستان می‌تواند به شخص سوم در رابطه تبدیل شود. همین امر در مورد سایر روابط بیرونی نیز صدق می کند. هر چیزی که به رابطه تجاوز کند می تواند مانند یک شخص ثالث احساس شود و می تواند منجر به احساس خیانت، افزایش درگیری و نارضایتی عمومی شود.

حفظ یک رابطه کار سختی است، اما در مواجهه با انواع خیانت می تواند حتی سخت تر باشد. شما می توانید با جلوگیری از ورود این خیانت ها و دیگر انواع خیانت ها به رابطه خود، از رنج جلوگیری کنید.

دروغ گفتن

وقتی به شریک زندگی خود در مورد هر چیزی که برای برخی بدتر از یک سیلی به صورت و چاقو به قلب است، دروغ می گویید، در واقع یکی از انواع خیانت ها را در حق او میکنید. هنگامی که یک دروغ گفته می شود اعتماد از پنجره بیرون پرتاب می شود و ممکن است سال ها طول بکشد تا دوباره ساخته شود. بنابراین همیشه راست بگویید و بدانید که مهم نیست حقیقت چقدر بد است، دروغ همیشه بدتر است.

بد گفتن در مورد شریک زندگی با خانواده، فرزندان، دوستان

در حالی که ممکن است شما عزیزانتان را بسیار دوست داشته باشید، مواقعی وجود دارد که ممکن است او کاری کند که شما دوست ندارید، در این زمان اگر پشت سر او با دیگران حرف بزنید نوعی خیانت را رقم زده اید.

وقتی شروع به لکه‌کشی نام طرف مقابل می‌کنید، در ذهن دیگران نظر جدیدی درباره این شخص شکل می‌دهید، چرا که مردم همچنان آنچه را که می شنوند باور می کنند که این نوعی خیانت به شریک زندگی محسوب می شود و عدم دوست داشتن شما نسبت به او را ثابت می کند.

هنگامی که در حال گفتگو با یکی از دوستان یا اعضای خانواده هستید، اگر بخواهید از خود بپرسید، “آیا شریک زندگی من با این موضوع موافق است که من این موضوع را در مورد او یا زندگی خود به اشتراک بگذارم؟” و پاسخ منفی باشد، احتمالاً این چیزی نیست که شما باید آن را به اشتراک بگذارید. یا اگر همان دوست یا یکی از اعضای خانواده در مورد شریک زندگی شما بد صحبت می کند و پاسخ شما شامل حمایت از او نباشد، این نیز معادل انجام انواع خیانت است، چرا که  شما اجازه نمی دهید کسی در مورد شخصی که دوستش دارید یا حتی خودتان بد صحبت کند، پس چرا باید این اجازه را برای همسرتان بدهید؟ 

بد گفتن از همسر

دو شخص که همدیگر را دوست دارند بتید در یک جبهه متحد باشند و مانند هم تیمی های واقعی از یکدیگر دفاع کنند.

همچنین اگر در حال جدایی هستید و از همسر سابق خود با فرزندانتان بد می گویید، فرزندانتان ناگهان دید جدیدی نسبت به والدین خود پیدا می کنند و این نمونه ای از انواع خیانت را شکل می دهد. بنابراین هرگز این کار را نکنید چرا که  فرزندان ما ذهن کنجکاو دارند و هر چیزی را که به آنها گفته می شود قبول می کنند. اجازه دهید تا زمانی که پدر و مادرشان دلیلی برای این کار نداشته باشند به آنها محبت کنند.

برقراری رابطه جنسی و تقلب عاطفی

برقراری رابطه جنسی با شخصی غیر از شریک زندگی تان بدترین نوع خیانت به حساب می آید. همچنین تقلب های عاطفی دیگر نیز می تواند انواع خیانت را رقم بزند.

نمونه هایی از تقلب های عاطفی شامل موارد زیر می شود:

  • به همکارتان پیامک های غیر کاری و بد تر از آن پیامک های عاطفی بفرستید.
  • ایمیل زدن با نیت خاص به دوستی که زمانی معشوق دبیرستانی شما بود.
  • در خفا از شریک زندگیتان با اشخاص دیگر قرار ملاقات داشته باشید.

و در کل تقلب عاطفی به منظور این است که دلت جایی است که نباید باشد. اگر در یک رابطه متعهدانه هستید، قلب شما فقط باید با شریک زندگی خود باشد، نه شخص دیگری در جایی دیگر که به او علاقه مند شدید.

قلدری یا آزار عاطفی و کلامی

آزار عاطفی بسیار آزاردهنده است. با هر کلمه خشم آلود یا بدی که برای شریک زندگی خود فریاد می زنید، ارزش خود و قلب او را از بین می برید. این امر به اندازه تقلب عاطفی دردناک است. شریک زندگی شما هرگز نمی داند که حمله عاطفی بعدی شما چه زمانی رخ خواهد داد. آنها شما را دوست دارند، اما شما را به خاطر کلمات زشت و آزاردهنده تحقیر می کنند.

شکستن وعده ها

وقتی واقعا بتوانید به کسی تکیه کنید چیز زیبایی است. وقتی کسی به قولش عمل می کند و شما می دانید که می توانید روی او حساب کنید.می تواند در رابطه آرامش داشته باشید. شرکا باید بتوانند روی یکدیگر حساب کنند و بدانند که آن ها در زمان های خوب و همچنین زمانی که شرایط سخت می شود در کنار یکدیگر هستند. الگوی زیر پا گذاشتن وعده ها می تواند واقعا آزاردهنده باشد و ممکن است مانند یک خیانت باشد، چرا که می تواند این سؤال را ایجاد کند که چه چیزی در من وجود دارد که باعث می شود شریک زندگی من به وعده های خود عمل نکند، آیا من به اندازه کافی مهم نیستم و یا اینکه به اندازه کافی مرا دوست ندارد؟

بی احترامی

این نوع از انواع خیانت شکل های مختلفی به خود می گیرد. در مقابل دیگران از شما دفاع نمی‌کنند، شما را در مقابل دیگران پایین کوچک می کنند، خودشان را در اولویت قرار می‌دهند و اهمیتی نمی‌دهند که شما چه فکری می‌کنید یا نظرتان چیست، شما را در رویدادها نادیده نمی‌گیرند یا شما یا نظراتتان را در بحث‌ها تصدیق نمی‌کنند.

توهین و بی احترامی

حفظ روابط کار بسیار سختی است، اما با شخص مناسب، می تواند طبیعی و تقریباً بدون زحمت باشد. یک چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که عشق، باید عشق واقعی درون شما باشد. اگر ابتدا خودتان را دوست نداشته باشید، شریک مناسبی را جذب نخواهید کرد.

بهره گیری از آسیب پذیری ها

فرض کنید شریک زندگی‌تان آسیب‌پذیری‌ها یا ناامنی‌هایی را با شما در میان گذاشته است. آنها به شما اعتماد کردند و چیزهای عمیقا شخصی و آسیب پذیری را در مورد خود و گذشته خود به اشتراک گذاشتند، وارد بحث ودرگیری می‌شوید، خشم شروع می‌شود و شروع به بازگرداندن این آسیب‌پذیری‌ها به سمت آن ها می‌کنید. این نوعی از انواع خیانت محسوب می شود چرا که به احساسات و اعتماد آن ها لطمه وارد کرده اید. در کل باید بدانید که سوء استفاده کردن از اطلاعاتی که با شما به اشتراک گذاشته اند، باعث نقض اعتماد آنها به شما می شود.

حالات مردان بعد از خیانت 

  • روابط جنسی شما نسبت به گذشته کمتر شده
  • زمان زیادی را در خارج از خانه می گذراند
  • بیشتر از قبل از شما انتقاد می کند
  • تلفن او کمتر در دسترس است
  • معمولاً به خانوم دیگری در طول صحبت هایش اشاره می کند
  • سطح پایین تعهد زناشویی
  • نسبت به شما بی توجه است

کلام آخر

روابط سخت هستند و برای موفقیت نیاز به تلاش زیادی دارند. اغلب وقتی به برخی از چالش‌های یک رابطه فکر می‌کنیم. نشانه هایی از آزار جسمی و انواع خیانت به ذهن می آید که ممکن است باعث سردی روابط شود. باید آگاه باشد که خیانت صرفا به معنای برقراری رابطه جنسی با شخص دیگر نیست و هرگونه سوء استفاده و آزار جسمس و احساسی که باعث خدشه دار کردن احساسات و اعتماد شریک زندگی شود، انواع خیانت را رقم می زند.

بیشتر بخوانید=> زوج درمانی چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو کلینیک روانمهر

کلینیک روانمهر در سال 1396 در تهران توسط دکتر زاهد عبداللهی دکترای روانشناسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره‌ی کشور تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *